szw

„Wiedza sama w sobie nie ma żadnej wartości. Cenną czyni ją zastosowanie” 

Les Geblin

Dolina Krzemowa to amerykańskie centrum nowych technologii.

To tu swoje biznesy rozpoczynali William Hewlett i Dave Packard, Steve Jobs oraz Mark Zuckerberg. W sposób ciągły swoje biznesy rozpoczyna tu 20 tys. start upów opartych na wiedzy i technologiach. Łączących akademickie podstawy z potrzebami rynku.

 

szw2

 

Analiza powstawania firm akademickich w Polsce nie pozostawia złudzeń, podobnie jak współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem w zakresie prac B+R.

Wskaźnik odsetek innowacyjnych firm w Polsce wynosi zaledwie 22%. Takim samym wynikiem „pochwalić się” mogą także Węgry i Rumunia, z którymi zajmujemy niechlubne, ostatnie miejsca na liście krajów europejskich.


 

 

Zainspirowani rozwojem instytucji wsparcia biznesu:

parków technologicznych, inkubatorów technologicznych i przedsiębiorczości oraz akademickich preinkubatorów postanowiliśmy zaangażować się w rozwój współpracy pomiędzy nauką a biznesem.

 

 

szw

Jeśli zapytacie o szczegóły formalne:

Projekty SZTUKA WSPÓŁPRACY oraz SZTUKA WSPÓŁPRACY II zakładały: ikonam1 organizację staży pracowników naukowych w przedsiębiorstwach Wielkopolski ikonam1 cykl warsztatów dla naukowców przygotowujący ich do współpracy z biznesem, rozwijający ich umiejętność komunikowania, dbania o prawa autorskie, a także przygotowujący chętnych do otwarcia własnego biznesu.


 

 

Znamy się na tym.

Ponad 3 lata pracowaliśmy pełni entuzjazmu dla pierwszego w Polsce, naszym zdaniem najlepszego, Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego FUAM.

SZTUKA WSPÓŁPRACY I

W ramach projektu odpowiadaliśmy za realizację 20 programów stażowych

Okres realizacji projektu: 01.12.2011 r. -06.2013 r.

Wartość projektu: ponad 610 tys. PLN

Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, Poddziałanie: 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw.  

SZTUKA WSPÓŁPRACY II

W ramach projektu zrealizowaliśmy 16 programów stażowych

Okres realizacji projektu: 01.06.2012 r. – 31.08.2013 r.

Wartość projektu: ponad 500 tys. PLN

Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, Poddziałanie: 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw.

To są jednak tylko informacje techniczne, znacznie ważniejsze są osiągnięcia.


Przedsiębiorstwo AdvaChemLab sp. z o.o. wraz z doktorem habilitowanym uniwersytetu Adama Mickiewicza Piotrem Pawluciem, pracowało nad nowymi metodami otrzymywania pochodnych enamidów, które to po przetworzeniu są stosowane jako leki przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe oraz przeciwzapalne.

Badania dały niezwykłe i bardzo obiecujące wyniki, które kontynuowano również po zakończeniu stażu.

Firma BioMarkers zrealizowała projekt z Agnieszką Piotrowską-Cyplik, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Dzięki tej współpracy powstał preparat, w którego składzie wyizolowano bakterie zdolne do usuwania ze środowiska zanieczyszczeń, powstałych w wyniku wycieku ropy naftowej lub oleju napędowego.

Preparat ten, po przejściu serii badań i testów, być może już wkrótce znajdzie się w stałym asortymencie firmy BioMarkers.

Przedsiębiorstwo WOPOL współpracowało z dwoma młodymi inżynierami z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, którzy opracowali kompleksowy projekt rozmieszczenia maszyn w hali produkcyjnej. W firmie takiej jak WOPOL, produkującej wszelkiego rodzaju tektury i opakowania, płynny przebieg procesu produkcyjnego jest właściwie kluczowy.

Dzięki pracy naukowców, firma spojrzała strategicznie na proces produkcji i dystrybucji, eliminując po drodze straty czasu, energii oraz surowca.


Przedsiębiorstwo CAMALEO sp. z o.o. skorzystało z wiedzy pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wynik prac przerósł oczekiwania – udało się uzyskać nowe powłoki epoksydowe i poliestrowe, które z powodzeniem zastosować można na ścianach i podłogach. Powłoki te nadają powierzchni zupełnie nowe cechy użytkowe - atrakcyjny kolor, zmniejszenie palności, podwyższenie wytrzymałości na ścieranie czy większą twardość.

Obiecującym jest fakt, że prace były kontynuowane nawet po zakończeniu stażu, być może już niedługo wejdą do powszechnego użycia.

Niesamowite i unikalne projekty powstają dzięki połączeniu sił Przedsiębiorstwa DIGITOUCH.sp. z o.o. oraz Katarzyny Laskowskiej profesor, doktor habilitowanej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jako wynik wspólnej pasji powstała platforma www.nowymodel.org z powodzeniem działająca w sieci i zyskująca coraz większą popularność. Platforma ta stała się przestrzenią do kooperacji projektantów i producentów w zakresie projektowania i realizacji designerskich mebli, elementów wyposażenia wnętrz czy oświetlenia.

Do współpracy zaproszeni zostali także inni projektanci, a powstałe projekty mebli i akcesoria do wystroju, zrealizowano w firmie DIGITOUCH.

Daniela Gwiazdowska, doktor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu została zaproszona do współpracy przez przedsiębiorstwo JHJ Sp. z o.o. Jej owocem był pierwszy, polski preparat o właściwościach probiotycznych dla zwierząt hodowlanych. Jeżeli preparat pozytywnie przejdzie proces certyfikacji Unii Europejskiej firma JHJ będzie pionierem wśród producentów tego typu preparatów na rynku polskim.

Współpraca między Panią Danielą, a firmą JHJ trwa nadal, choć staż zakończył się wiele miesięcy temu.

 

 

Wyobrażacie sobie te niezwykłe osiągnięcia?

Jesteśmy niezmiernie dumni z efektów tej współpracy, a także z tego, że stworzyliśmy dla niej idealne warunki.


ZOBACZ POZOSTAŁE PROJEKTY ZAKOŃCZONE:

spakdfesakademia

innodrk wog  ekorunlogo


SENSE consulting


ul. św. Michała 43, 61-119 Poznań
tel. / fax: 61 843 26 11
biuro@senseconsulting.pl
NIP 778-14-56-826
REGON 300885673
KRS Nr 0000309859
Wysokość kapitału zakładowego: 66.000 zł

Biuro w Krakowie
ul. Cystersów 20A/19, 31-553 Kraków

Biuro w Katowicach
ul. Mickiewicza 15, p. 503, 40-951 Katowice

Polityka prywatności

Klauzula informacyjnaPOROZMAWIAJMY!
tel. 61 843 26 11DOŁĄCZ DO NAS!


NEWSLETTER


Chcesz być na bieżąco, znać aktualne konkursy, a nie zaglądasz regularnie na naszą stronę? Zapisz się do newslettera SENSE – znajdziesz w nim zawsze porcję świeżych wiadomości!